Starzec Rowleya, czy też Sznur Pereł to przepiękny sukulent pochodzący z terenów półpustynnych Afryki. Swój przydomek zawdzięcza długim pędom z idealnie okrągłymi listkami, przypominającymi groszek. Warto mu zapewnić duuużo słońca i oszczędne podlewanie. Po zakupie koniecznie go trzeba przesadzić do ziemi do kaktusów i sukulentów! W produkcyjnym włóknie kokosowym, które mocno chłonie wodę, ma tendencję do gnicia. Zdecydowanie lepiej go delikatnie przesuszyć niż przelać.
- Senecio rowleyanus to roślina, która jest królową Instagrama przez swój oryginalny pokrój
- Wymaga oszczędnego i rozważnego podlewania
- Bardzo łatwo go rozmnożyć – w wodzie lub ziemi
- Po zakupie należy go przesadzić do odpowiedniej ziemi
Na co trzeba uważać?: Zwracamy uwagę na częstość podlewania. Sygnał, że roślina potrzebuje wody może być pomylony z powolnym gniciem rośliny, która marszczy się, bo zgniłe korzenie nie pobierają wody. Gdy mamy watpliwości warto wyjąć starca z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Senecio jest raczej odporny na ataki szkodników. Najczęściej na nich jednak spotykamy mszyce i wełnowce.
Tempo wzrostu: Szybkie
Pochodzenie: Afryka południowo-zachodnia.
Stanowisko: Jasne i słoneczne. Starce radzą sobie doskonale na prażącym południowym oknie.
Temperatura: Latem 20-25 stopni Celsjusza. Zimą temperatury około 13-16 stopni Celsjusza pomogą utrzymać starca w dobrej kondycji i sprawić że zakwitnie.
Pielęgnacja: Bardzo odporny na suszę. Pozwalamy podłożu porządnie przeschnąć przed kolejnym podlaniem, robimy to oszczędnie, zwłaszcza zimą. Im cieplejsze i bardziej słoneczne stanowisko tym częstsza konieczność podlewania. Gdy nadchodzi czas na kolejną dawkę wody kulki zaczynają się nieznacznie marszczyć. Jeśli obawiamy się zimy, możemy pokusić się o podlewanie od dołu w tym okresie. Latem, warto zasilić senecio płynnym nawozem dla sukulentów i kaktusów. Odżywiamy roślinę według wskazań producenta na etykiecie nawozu. Latem starzec lubi częste zraszanie (nie zraszamy zimą). Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, wzbogacone o piasek, perlit i/lub wermikulit. Starca nie sadzimy do zbyt wysokich doniczek, gdyż ma płytki system korzeniowy i zbyt duża ilość podłoża może sprzyjać przelaniu. Rozmnażanie: Fragmenty pędów ukorzeniamy w wodzie (warto dodać Węgiel aktywowany 100gNIEDOSTĘPNY) lub bezpośrednio w podłożu - kładziemy sadzonki pędowe na wierzchu gleby i obsypujemy je delikatnie ziemią. Następnie pamiętamy o regularnym zraszaniu podłoża. Przyjazność dla zwierząt: NIE; posiada "delikatnie" trujące liście. Może powodować biegunkę, wymioty u naszych pupili. Trzymajmy go z daleka także od małych dzieci.