Calathea makoyana (Kalatea Makoya)

65,00 

Brak w magazynie

Wariant: 13 × 25 cm
Widoczna na zdjęciu roślina: Calathea makoyana ma wysokość około 25 cm. Jej doniczka ma 13 cm średnicy oraz 11 cm wysokości.

Przyciągająca wzrok dzięki wyjątkowo dekoracyjnemu ulistnieniu. Calathea, podobnie jak Marantha nazywana jest czasami rośliną modlitewną (ang. prayer plant). Zawdzięcza to niezwykłej cesze swoich liści, które leżą płasko w ciągu dnia, a na wieczór wznoszą się pionowo jak do modlitwy.

Roślina prezentowana jest z osłonką Icon 12×14 cmNIEDOSTĘPNY
Co zrobić po zakupie?: Przesadzić roślinę do odpowiedniej mieszanki podłoża. Najlepiej do zestawu dla roślin wilgociolubnych Jungle Boogie. Po transferze do nowej mieszanki- roślinę delikatnie podlać.
Na co trzeba uważać?: Kalathea podana jest na ataki przędziorków. Szczególnie w sezonie grzewczym i letnim przeglądajmy ją regularnie pod tym kątem.
Tempo wzrostu: Umiarkowane
Pochodzenie: Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Stanowisko: Półcieniste, lub o rozproszonym delikatnym świetle.
Temperatura: 18-25 stopni Celsjusza. Nie lubi gwałtownych różnic temperatur ani przeciągów. Potrzebuje natomiast wysokiej wilgotności powietrza - 60-70%. Kalaee można regularnie zraszać przegotowaną, letnią wodą. Roślinę warto postawić na podstawce z wodą i kamyczkami, w celu lokalnego podniesienia wilgotności.
Pielęgnacja: Utrzymujemy stale wilgotne, ale nie mokre podłoże. Lepiej podlewać częściej niewielkimi ilościami wody, za każdym razem sprawdzając wilgotność podłoża palcem lub higrometrem. Do nawadniania rośliny używamy wodę miękką, najlepiej przegotowaną lub odstaną. Marantowate podatne są na chlorozę liści. Od wiosny do jesieni zasilamy nawozem dla roślin o ozdobnych liściach lub biohumusem. Dawki uzależniamy od zaleceń producenta.
Rozmnażanie: Calathee rozmnażamy głównie poprzez podział rośliny matecznej. Przed przystąpieniem do działania, oczyszczamy bryłę korzeniową z ziemi. Warto wykorzystać ostre narzędzie do oddzielenia wybranych sadzonek, rozrywając możemy uszkodzić korzenie. Staramy się dzielić w taki sposób aby poszczególne egzemplarze miały dobrze rozwinięte korzenie oraz posiadały kilka pędów, z których wyrastają liście. Możliwe jest również pobranie sadzonek pędowych. Ten sposób wymaga jednak wykształcenia przez roślinę kolanka, które można uciąć i następnie ukorzenić. Ta metoda często kończy się mniejszą szansą powodzenia.
Przyjazność dla zwierząt: TAK