Anthurium Clarinervium i inne odmiany anturium – jak je pielęgnować? W tym poście przeczytacie o pielęgnacji, kwiatach, odmianach, podlewaniu i podłożu odpowiednim dla anturium. Anturium to ogromna grupa roślin, z uwielbianym przez Was (i przez nas!) Anthurium Clarinervium na czele. Wśród rodzaju anturium znajdziecie zarówno przedstawicieli o pięknych, barwnych kwiatach, jak i rośliny o dużych liściach, często o aksamitnej fakturze. Do wyboru jest również ogrom kolekcjonerskich odmian, na które warto zwrócić uwagę. Zwłaszcza jeśli jesteście zakochani w roślinach z rodziny obrazkowatych (araceae). W dzisiejszym filmie z serii “Leksykon roślin” będzie o odmianach anturium, pielęgnacji Anthurium Clarinervium i innych odmian, a także o kwiatach. Zobaczycie również ogromne Anthurium Jungle Bush z kolekcji Ani.
Anthurium: spis treści
Anthurium Clarinervium – pielęgnacja, odmiany anturium, zastosowanie
Anturia to rośliny pochodzące głównie z Ameryki Południowej, gdzie porastają lasy równikowe i tereny górzyste. Są przedstawicielami rodziny obrazkowatych. Odmian i kultywarów anturium jest naprawdę mnóstwo (ponad 1000!) – zarówno tych ozdobnych z liści, jak i tych uprawianych ze względu na kwiaty. Część z nich rośnie epifitycznie, porastając pnie drzew, a część w ziemi.
Anturium – odmiany ozdobne ze względu na kwiaty
Kwiat anturium to z pewnością coś, co jest Wam znane z kompozycji florystycznych. Nic dziwnego – kwiaty tej rośliny są duże, piękne i wytrzymują naprawdę długo (nawet gdy są cięte!). Również na rosnącej roślinie mogą utrzymywać się nawet około miesiąc. Poza tym – anthurium kwitnie wyjątkowo chętnie, więc regularnie pojawiają się nowe kwiaty. Z tego względu jest to roślina idealna na prezent, jak również po prostu jako barwna ozdoba wnętrza. W zależności od preferencji, możemy wybrać wyraziście różowe anturium, klasyczne czerwone, czy coś o pastelowych, bardziej stonowanych barwach.
Anthurium – odmiany ozdobne z liści
Anthurium to nie tylko ozdobny kwiat, ale również piękne, często aksamitne, liście! Po zamówieniach widzimy, że naszym klientom do gustu szczególnie przypadło Anthurium Clarinervium o sercowatych, welwetowych liściach. Jednak na rynku jest dostępnych wiele odmian, sporo również tych kolekcjonerskich i trudniej dostępnych. Oprócz Anthurium Clarinervium warto się zainteresować np. Anthurium Villenaorum, Anthurium Regale, Anthurium Crystallinum czy odmianą Silver Blush. Oprócz tego mamy do wybory równie piękne kultywary o dużych, ale klasycznie zielonych liściach – Plowmanii, Elipticum Jungle King (Jungle Bush).
Anthurium Clarinervium – pielęgnacja
Na filmie Ania szczegółowo opowiada o pielęgnacji Anthurium Clarinervium i innych odmian anturium. Jeśli jednak potrzebujecie również wersji pisanej – zapraszamy do lektury naszego krótkiego przewodnika po uprawie anturium. W pielęgnacji anthurium warto przede wszystkim uważać na nadmierne podlewanie oraz niezwłocznie po zakupie przesadzić roślinę do odpowiedniego podłoża. Ważna jest również, jak w przypadku większości roślin tropikalnych, podwyższona wilgotność powietrza – większości odmian wystarczy około 60%. Z tego względu miejsce przy włączonym grzejniku nie będzie raczej odpowiednie. Gdzie postawić anturium? Najlepiej w miejscu jasnym, ale bez bezpośredniego, ostrego nasłonecznienia. Może to być np. wschodni parapet lub półka kawałek oddalona od okna.
Podlewanie i nawożenie
Zarówno podlewanie, jak i nawożenie anturium powinno być dość skąpe. Między podlewaniami pozwólmy podłożu naprawdę dobrze przeschnąć. Ziemia powinna być niemal całkowicie sucha na całej głębokości, ale też nie “wysuszona na wiór”. Korzenie anthurium mimo, że są grube – są wrażliwe na przelanie i nadmierne nawożenie. Wiosną i latem warto oczywiście nawozić tę roślinę doniczkową regularnie, jednak lepiej zastosować mniejsze stężenie niż zaszaleć z większą dawką i spalić korzenie.
Podłoże dla Anthurium Clarinervium
Anthurium Clarinervium i inne anturia wymagają luźnego, przepuszczalnego podłoża – tzw. bigosu. Ziemia kompostowa powinna być uzupełniona o sporą domieszkę perlitu, chipsów kokosowych, kory sosnowej, keramzytu, aby woda nie utrzymywała się w podłożu zbyt długo. Idealna będzie nasza mieszanka ziemi do monster.
Podłoże do monstery 2l
Nasza ziemia do monster to mieszanka podłoży optymalna do uprawy wszystkich odmian monstery. Nadaje się także do uprawy filodendronów. Dzięki zawartości kory zapewnia korzeniom warunki wzrostowe zbliżone do naturalnych. Jej wysoka przepuszczalność i bardzo luźna struktura zapobiegają przelaniu i gniciu korzeni. Z uwagi na zawartość kory, na której mogą być obecne jajeczka ziemiórek, podłoże należy przed użyciem wyprażyć w piekarniku (150 stopni przez 15min)
Skład: podłoże uniwersalne Jungle Boogie, kora sosnowa, chipsy kokosowe, keramzyt, wermikulit
1 litr wystarcza do przesadzenia jednej rośliny w doniczce o średnicy 12-13 cm.
Anturium choroby i szkodniki
Choroby, jakie mogą się zdarzyć na anturium, to głównie choroby o podłożu grzybowym. Z tego względu raczej nie polecamy zraszania tej rośliny, gdyż utrzymująca się na liściach anthurium woda, może powodować powstawanie właśnie plam grzybowych.
Jeśli chodzi o szkodniki – nie jest to roślina bardzo na nie podatna, tak jak np. kalatee i alokazje są podatne na przędziorki. Jednak może się zdarzyć wciornastki. Jeśli zauważycie na liściach srebrzyste prześwity – szukajcie białych i czarnych przecinków żerujących na spodzie liści.