Begonia, po polsku ukośnica, to ogromny rodzaj roślin obejmujący ok. 1500 gatunków występujących na obszarach tropikalnych i subtropikalnych prawie na całym świecie. Begonie dają się łatwo krzyżować, stąd ogromna liczba kultywarów i odmian wyhodowanych przez ogrodników na całym świecie. Mają niezwykle zróżnicowane ubarwienie oraz pokrój – od krzaczastego po drzewiasty drewniejący, a nawet pnący, od malutkich miniaturek po kilkumetrowe giganty. Ich cechą wspólną jest asymetryczny kształt liści, stąd polska nazwa – ukośnica.
Begonie (ukośnice): spis treści
Jakie mamy odmiany Begonii?
Zazwyczaj dzieli się je na ozdobne ze względu na liście i na kwiaty. Te z ozdobnymi kwiatami wpuszczamy z chęcią na nasze balkony i tarasy traktując je jako jednoroczne, gdyż w naszym klimacie nie są w stanie przezimować. Z kolei begonie ozdobne z liści lubimy uprawiać w mieszkaniach, gdyż nie są trudne w utrzymaniu, a bywają niezwykle dekoracyjne. Do szczególnie popularnych gatunków domowych zaliczają się m.in.:
–maculata, begonia tamaya i begonia coralina ze względu na zdobiące je urocze białe kropeczki
–begonia masoniana o włochatych intensywnie zielonych liściach w piękne brązowe wzory
-begonia królewska (rex) występująca w setkach kolorów od fioletu po ognistą czerwień
-odmiana concifolia o pięknych ciemnozielonych liściach z centralnie umieszczonym bordowym „oczkiem”
Jak pielęgnować Begonie
Begonie, jak zresztą większość doniczkowych roślin tropikalnych, najlepiej będą się czuły na stanowisku jasnym o rozproszonym świetle słonecznym. W pełnym palącym słońcu ich liście mogą ulec poparzeniom, z kolei w głębokim cieniu będą zdecydowanie mniejsze i słabiej wybarwione.
Begonie lubią podwyższoną wilgotność powietrza, jednak w zdecydowanej większości nie znoszą moczenia i zraszania liści. Warto więc w bardzo suchych mieszkaniach zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub ustawić większą grupę roślin na podstawce z mokrymi kamykami
WIĘCEJ O PODNIESIENIU WILGOCI W POMIESZCZENIU DOWIESZ SIĘ TUTAJ
Podlewanie
Begonii nie zraszamy z dwóch powodów: po pierwsze są bardzo podatne na choroby grzybowe, takie jak mączniak, ze względu na mięsiste pełne wody łodygi, ponadto duża część z nich pokryta jest kutnerem, czyli delikatnymi włoskami i woda może zostawić na nich brzydkie plamy.
Jeśli chodzi o podlewanie, dajemy begonii dość mocno przeschnąć przed kolejnym podlaniem, jednak nie dopuszczamy do całkowitego wyschnięcia ziemi. Piją dość dużo, zwłaszcza jeśli uprawiamy je w glinianych doniczkach. Najlepiej podlewać je od dołu przez zanurzenie w misce z wodą. Woda do podlewania powinna być zawsze odstana lub przefiltrowana przez dzbanek typu Britta.
Jakie podłoże dla Begonii?
Podłoże do begonii powinno być lekkie i przepuszczalne, warto więc użyć dobrej jakości ziemi wymieszanej z perlitem, tak by ziemia nie była ciężka i gliniasta i by woda nie utrzymywała się zbyt długo w obrębie bryły korzeniowej, co mogłoby doprowadzić do jej gnicia.
Jeśli chodzi o rozmnażanie, możemy w zależności od gatunku rozmnożyć je przez podział bryły (rozdzielić roślinę na pół), przez sadzonki pędowe lub liściowe. Listek wraz z łodyżką ukorzeniamy w wodzie lub kładziemy na wilgotnym podłożu nacinając w poprzek nerwu. Niektóre da się rozmnożyć również przez podział bulwy – te bulwiaste rzecz jasna:)
Najczęściej spotykane problemy pielęgnacyjne w uprawie begonii jako rośliny doniczkowej to:
- choroby grzybowe związane w dużej mierze z nadmiernym podlewaniem lub zraszaniem
- podsychanie krawędzi liści związane ze zbyt niską wilgotnością powietrza
- więdnięcie łodyżek liściowych związane z podlewaniem od góry i moczeniem łodyżek
- obecność szkodników takich jak wełnowiec czy przędziorek związane również ze zbyt niską wilgotnością powietrza.
Podsumowując w 3 słowach: begonie uprawiamy w miejscach jasnych, lecz nie bardzo słonecznych, w lekkim podłożu i unikamy moczenia im liści oraz dbamy o utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza w pokoju. Zadbane w ten sposób będą rosły bardzo szybko i zdrowo stając się prawdziwą ozdobą naszej kolekcji roślin doniczkowych