Ceropegia woodii to sukulent o dość drobnych, mięsistych liściach osadzonych na cienkich i długich łodygach (mogą mieć nawet dwa metry!). W Jungle Boogie znajdziecie kilka odmian tej rośliny, zwanej również lampionem chińskim – ceropegię woodii, ceropegię woodii Silver Glory, ceropegię woodii Variegata i inne. Pędy wszystkich odmian tworzą zwieszone sznury, niczym kotara, jednak zdecydowanie najlepiej wyglądają, kiedy jest ich dużo, a liście są osadzone gęsto. Dzisiaj podpowiemy, jak zagęścić ceropegię i jak ją rozmnożyć, żeby mieć drugą roślinę.
Ceropegia woodii – rozmnażanie: spis treści
Kiedy ciąć i rozmnażać ceropegię?
Najlepiej wiosną i latem, gdyż jest to czas, w którym roślina ma najwięcej energii i sił witalnych. Również warunki są lepsze – ciepłe temperatury, dłuższy dzień i wyższa wilgotność sprzyjają rozwojowi rośliny, w tym również ukorzenianiu, które jest niezbędne przy rozmnażaniu ceropegii. Cięcie rośliny w ciepłych miesiącach zwiększa również szanse, że taki zabieg pobudzi roślinę do rozrostu i na miejsce uciętego pędu, wypuści kilka nowych.
Zanim weźmiemy się do cięcia, warto skupić się chwilę na narzędziu. Nie ma znaczenia czy wybierzemy nóż, czy nożyczki. Ważne jest natomiast, żeby owe narzędzie było ostre i czyste, najlepiej zdezynfekowane. Jeśli planujemy ukorzeniać ceropegię w wodzie – warto dokładnie umyć również pojemnik, naczynie.
W jaki sposób ciąć?
Jeśli utniemy pędy w odpowiednim miejscu, rozmnażanie ceropegii będzie bardzo łatwe. Nasze sadzonki powinny mieć tzw. oczko, bo to właśnie z niego roślina wypuści korzenie. Oczko, czy też węzeł, to zgrubienie na łodydze, z którego wyrastają liście – w przypadku ceropegii z jednego oczka wyrastają zazwyczaj dwa liście. Sadzonkę najlepiej uciąć tuż za ostatnim oczkiem, które pozostawimy na roślinie matecznej.
W przypadku ukorzeniania w wodzie – warto żeby ucięty pęd miał kilka oczek, natomiast w przypadku ukorzeniania w ziemi – wystarczy jedno. Tniemy zdecydowanym ruchem, nie szarpiąc rośliny. Jeśli pęd jest bardzo długi, spokojnie możemy go podzielić na kilka mniejszych sadzonek. Nie możemy się jednak pogubić, którą stronę sadzonki włożymy do wody – wkładamy do wody zawszę tą stroną, która była bliżej rośliny. Zawsze usuwamy dolne liście, gdyż z tego węzła wyrosną korzenie. Do ukorzeniania wybierajmy zdrowe pędy, z jędrnymi liśćmi. Takie, które są miękkie i wyglądają niezdrowo – lepiej uciąć i wyrzucić. Jeśli zrobimy to wiosną lub latem – na miejsce takiego pędu i tak wyrosną nowe odgałęzienia.
Rozmnażanie w wodzie
Jeśli chcemy ukorzenić ceropegię w wodzie – warto zaopatrzyć się w węgiel aktywny. Dostaniemy go w każdej aptece. Rozkruszoną tabletkę węgla dodajemy do wody (najlepiej przefiltrowanej i o temperaturze pokojowej). Węgiel zapobiega namnażaniu się bakterii beztlenowych i sprawia, że możemy wymieniać wodę zdecydowanie rzadziej (jeśli w ogóle 🙂 ). Warto ją jednak regularnie dolewać tak, aby ostatnie „oczko” zawsze było zanurzone w wodzie. Tak przygotowany słoik lub inne naczynie, odstawiamy w jasne miejsce (ale nie na ostrym bezpośrednim słońcu), osłonięte od przeciągów. Ukorzenianie ceropegii w wodzie trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Warto regularnie obserwować czy nic nie gnije, aby móc jak najszybciej zareagować. Jeśli korzenie mają już przynajmniej kilka centymetrów, możemy dosadzić sadzonki do rośliny matecznej, aby ją zagęścić, lub posadzić do nowej doniczki. Ale koniecznie do przepuszczalnego podłoża! Polecamy nasze podłoże do kaktusów i sukulentów.
Ukorzenianie ceropegii w ziemi
Tutaj mamy właściwie trzy opcje. Pierwsza, to opcja bez cięcia rośliny – długi pęd zawijamy po prostu na wierzchu ziemi i dociskamy za pomocą klamerek. Jak to zrobić, bardzo dokładnie pokazuje Ania z Jungle Boogie na tym filmiku. Możemy również lekko przysypać pędy ziemią.
Drugim sposobem jest metoda ucinania pojedynczych oczek i umieszczanie ich w ziemi. Pamiętajmy, żeby zrobić to listkami do góry! Zarówno w przypadku pierwszej, jak i drugiej metody – pamiętajmy o regularnym zraszaniu podłoża. Dla zwiększenia wilgotności warto również przykryć doniczkę słoikiem lub folią. Najlepiej raz dziennie zdejmujmy na chwilę taką pokrywę, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Stanowisko powinno być jasne i ciepłe, jednak bez ostrego nasłonecznienia
Rozmnażanie ceropegii z bulwy
Trzeci sposób rozmnażania i zagęszczania ceropegii woodii, to rozmnażanie za pomocą bulw. Czasami roślina wytwarza je na pędach – możemy wtedy taki pęd uciąć i włożyć bulwę do nowej doniczki z podłożem dla kaktusów, lub zrobić to nawet bez ucinania takiego pędu, w tej samej doniczce. Bulwę zakopujemy w podłożu na około 2/3 wysokości. W ten sposób nasza ceropegia powinna dość szybko wytworzyć korzenie, jednak również bardzo ważne są warunki uprawy.