Monstera Thai Constellation to jedna z najbardziej pożądanych roślin kolekcjonerskich! W odróżnieniu od Monstery Albo Variegata, jej wariegacja jest stabilna – nie zanika, nie wchodzi w regres. Jasne części na liściach są też bardziej kremowe niż białe i jak nazwa wskazuje – układają się we wzory przypominające gwiezdną konstelację! W dzisiejszym filmie Ania opowie o różnicach między monsterami Thai Constellation i Variegata. Będzie też oczywiście o pielęgnacji – w jakie podłoże przesadzić tę monsterę? Jakie stanowisko będzie najlepsze? Jak rozmnożyć i w jakim medium? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania (i nie tylko!) – zapraszamy na roślinny seans.
Monstera Thai Constellation: spis treści
Monstera Thai Constellation – co to za roślina?
Monstera Thai Constellation to posiadaczka liści z jasną wariegacją, czyli miejscami bez chlorofilu. Z tego względu jej wymagania są trochę wyższe niż klasycznej Monstery Deliciosy, od której pochodzi. To, co zachwycające w tej odmianie, to nieregularność tej kremowej wariegacji. Nagromadzenie drobnych ciapek może przypominać gwiezdną konstelację, stąd nazwa tej kolekcjonerskiej rośliny doniczkowej. Monstera Thai powstała w tajskim laboratorium, co również ma swoje odzwierciedlenie w nazwie kultywaru.
Monstera Thai i Monstera Variegata – czym się różnią?
Pierwszą zauważalną różnicą między Monsterą Thai Constellation i Monstera Albo Variegata jest to, że wariegacje na liściach “Tajki” są bardziej kremowe, a u tej drugiej – są one rzeczywiście białe.
Monstera Thai jest też, w przeciwieństwie do Monstery Variegata, rośliną sztucznie wyprodukowaną w laboratorium. Naukowcy sprawili, że jej wariegacja jest stabilna. Oznacza to, że nie ma szans na to, że pójdzie ona w regres i zacznie wypuszczać tylko całkowicie zielone liście. Międzywęźla Thai są również dużo krótsze niż u jej kuzynki.
Niektórzy kolekcjonerzy zauważają również, że Monstera Thai rośnie dużo wolniej od swojej kuzynki, ale za to szybciej osiąga dorosłą formę liścia. Obie te rzeczy jednak zależą nie tylko od tego, jaki to kultywar, ale również od warunków uprawy rośliny.
Monstera Thai Constellation – uprawa i pielęgnacja
Uprawa Monstery Thai Constellation w wielu aspektach jest zbieżna z pielęgnacją klasycznej monstery dziurawej (Deliciosa). Dlatego jako uzupełnienie polecamy lekturę tego wpisu:
Monstera – jak dbać i podlewać czyli monstera FAQ
Stanowisko
Stanowisko dla Monstery Thai Constellation powinno być jasne, o dużej ilości przefiltrowanych promieni słonecznych. Jednak nie może to być również miejsce, w którym liście będą długotrwale narażone na bezpośrednie światło słoneczne. Liście mogą wtedy ulec poparzeniu. Nada się np. miejsce cofnięte około metr od okna południowego lub okolice okna wschodniego, zachodniego.
W ciemniejszych mieszkaniach lub zimą warto natomiast rozważyć sztuczne doświetlanie specjalnymi lampami. Zniwelujemy wtedy odrzucanie przez roślinę jasnych części liścia.
Wilgotność powietrza
Tutaj ma zastosowanie zasada im więcej, tym lepiej. Dobrze żeby to było chociaż 60-65%, ale jeśli tylko macie taką możliwość – warto ją umieścić np. w szafie-szklarni lub w bliskim towarzystwie nawilżacza. Monstera Albo Variegata, a klasyczna Deliciosa już w ogóle, zdecydowanie lepiej radzą sobie przy niższej wilgotności niż Tajka. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie chcecie trzymać tę roślinę doniczkową, macie np. 40% wilgotności powietrza – nie polecamy w takiej sytuacji próbować z Tajką. W niskiej wilgotności liście mogą zasychać, tracić turgor i zwijać się.
Jak sprawdzić jaką mamy wilgotność powietrza w pomieszczeniu? Jest to bardzo proste, zmierzy to np. taki analogowy higrometr pokojowy:
Miernik wilgotności powietrza i temperatury (higrometr z termometrem)
Prosty, analogowy miernik wilgotności powietrza, czyli higrometr pokojowy, który można postawić lub zawiesić na ścianie.
Aby skalibrować miernik, stosujemy tzw. “metodę mokrej tkaniny”. W tym celu należy owinąć wokół urządzenia wilgotną szmatkę i pozostawić ją na około godzinę. Po upływie zalecanego czasu ustawiamy wilgotność na 100%.
Zraszać oczywiście możemy, ale w odpowiednich warunkach: w pokoju nie powinno być zimno, a także najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem. Tak, żeby na mokre liście nie padało bezpośrednie słońce, bo może to prowadzić do poparzeń. Mgiełka wody powinna być naprawdę delikatna i ledwo wyczuwalna. Pamiętajcie jednak, że zraszanie nie jest efektywnym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza. Wilgotność podniesie się jedynie na chwilę.
Ziemia i podlewanie Monstery Thai Constellation
Również do tej piękności polecamy naszą autorską mieszankę do monster. Jednak jeśli chcecie samodzielnie skomponować podłoże – pamiętajcie, że musi to być tzw. bigos. Do ziemi uniwersalnej należy dodać sporo dodatków: perlit, keramzyt, chipsy kokosowe, wermikulit, korę. Gatunki botaniczne monstery w naturze, za pomocą korzeni powietrznych, wspinają się po drzewach, więc taki skład będzie imitował naszej roślinie doniczkowej naturalne warunki. Ważne jest, aby podłoże było przepuszczalne – woda wtedy nie będzie długo zalegać w ziemi i zminimalizujemy ryzyko gnicia systemu korzeniowego.
Podłoże do monstery 2l
Nasza ziemia do monster to mieszanka podłoży optymalna do uprawy wszystkich odmian monstery. Nadaje się także do uprawy filodendronów. Dzięki zawartości kory zapewnia korzeniom warunki wzrostowe zbliżone do naturalnych. Jej wysoka przepuszczalność i bardzo luźna struktura zapobiegają przelaniu i gniciu korzeni. Z uwagi na zawartość kory, na której mogą być obecne jajeczka ziemiórek, podłoże należy przed użyciem wyprażyć w piekarniku (150 stopni przez 15min)
Skład: podłoże uniwersalne Jungle Boogie, kora sosnowa, chipsy kokosowe, keramzyt, wermikulit
1 litr wystarcza do przesadzenia jednej rośliny w doniczce o średnicy 12-13 cm.
Jeśli chodzi o podlewanie, pozwólmy podłożu dobrze przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Ziemia nie powinna jednak zupełnie wyschnąć na wiór. Jeśli używacie higrometru – wskaźnik na 3 to znak, że można monsterze zaserwować kolejną dawkę wody. W bardzo suchym podłożu roślina również nie będzie czuła się dobrze, dodatkowo roślinę nadmiernie przesuszoną łatwiej jest przelać. Podlewanie powinno być równomierne, po całej powierzchni podłoża. Pamiętajmy również o wylaniu nadmiaru wody z podstawki lub osłonki, aby roślina nie stała w wodzie.
Szkodniki i choroby
Monstera jest podatna na wciornastki – są to czarne przecinki w przypadku formy dorosłej, a larwy wciornastka są białymi przecinkami. Dotyczy to również Monstery Thai. Wciornastki zostawiają na liściach szare korytarze, charakterystyczne jest również żółkniecie lub brązowienie liści. Więcej o szkodnikach piszemy w tym poście:
Szkodniki roślin doniczkowych – niechciani goście
W przypadku uprawy Monstery Thai Constellation w nieodpowiednim podłożu lub nadmiernego podlewania, a także w wyniku niskiej temperatury, mogą się zdarzyć plamy grzybowe – najczęściej brązowe z żółtą obwódką. W takim przypadku wszystkie porażone liście należy wyciąć i wykonać oprysk preparatem grzybobójczym do roślin.