Monstera deliciosa, monstera dziurawa, wonna – wszystkie te nazwy odnoszą się do tego popularnego pnącza o dużych, sercowatych liściach z wycięciami. Ta roślina przeszła do kanonu i jest obecna w wielu domach, a nawet w świecie designu. Jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad pielęgnacyjnych, będzie przyjazna również początkującym. Obejrzyjcie nasz Monstera FAQ, a dowiecie się co robić, by Wasza roślina dobrze rosła. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pielęgnacji monstery – dowiecie się do jakiej ziemi ją przesadzić, jak podlewać i dlaczego nie obcinać korzeni powietrznych.
Monstera deliciosa (Monstera dziurawa): spis treści
Pielęgnacja monstery
Kluczem do sukcesu jest stanowisko o dużej ilości rozproszonego światła. Na bezpośrednie słońce zareagują żółtymi plamami lub nawet poparzeniami. Z kolei gdy życiodajnych promieni będzie za mało, liście nie rozwiną swojego potencjału wzrostowego i będziecie mieli roślinę tylko z tak zwanymi “baby leaves”, czyli liśćmi małymi, pozbawionymi urokliwych dziur i wycięć. Jak wszystkie rośliny tropikalne, ta piękność uwielbia podwyższoną wilgotność powietrza. Możemy postawić doniczkę na podstawce z mokrym keramzytem lub w pobliżu nawilżacza powietrza. Nie obrazi się również za delikatne zraszanie miękką wodą – jednak nie róbmy tego, gdy roślina wypuszcza młode liście. Mogą się pojawić na nich plamy i inne uszkodzenia w skutek kontaktu z wodą.
Jaka ziemia do monstery?
Monsterę krótko po zakupie dobrze jest przesadzić w lekkie, przepuszczalne podłoże z dodatkiem np. chipsów kokosowych, piasku, perlitu, kory sosnowej, tak aby korzenie nie stały w wodzie i nie zgniły. Idealne będzie nasze podłoże do monstery lub również to dedykowane filodendronom. Kolejny raz przesadzamy gdy roślina przestaje się mieścić w doniczce i korzenie wychodzą otworami drenażowymi – zazwyczaj co sezon lub dwa.
Podłoże do monstery 1l
Nasza ziemia do monster to mieszanka podłoży optymalna do uprawy wszystkich odmian monstery. Nadaje się także do uprawy filodendronów. Dzięki zawartości kory zapewnia korzeniom warunki wzrostowe zbliżone do naturalnych. Jej wysoka przepuszczalność i bardzo luźna struktura zapobiegają przelaniu i gniciu korzeni. Z uwagi na zawartość kory, na której mogą być obecne jajeczka ziemiórek, podłoże należy przed użyciem wyprażyć w piekarniku (150 stopni przez 15min)
Skład: podłoże uniwersalne Jungle Boogie, kora sosnowa, chipsy kokosowe, keramzyt, wermikulit
1 litr wystarcza do przesadzenia jednej rośliny w doniczce o średnicy 12-13 cm.
Jak podlewać monsterę
Ta roślina nie znosi przelania, uważajmy aby jej nie zaszkodzić nadgorliwością w tym temacie. Nawadniamy, gdy podłoże porządnie przeschnie, sprawdzając je wcześniej np. za pomocą higrometru lub palca. Jeżeli jednak na liściach pojawią się zmiany grzybicze wskutek przelania, nie panikujcie. Utnijcie taki liść (odrośnie!) i zastosujcie oprysk preparatem grzybobójczym. Oczywiście ograniczamy wtedy również podlewanie, a jeśli podłoże jest wolno przesychające – również przesadzamy.
Więcej o zmianach grzybiczych na liściach dowiesz się tu: https://www.jungleboogie.pl/blog/grzyb-czyli-zmiany-grzybicze-na-roslinach-doniczkowych-jak-rozpoznac-i-jak-postepowac/
Czy obcinać korzenie powietrzne?
Absolutnie nie! W warunkach naturalnych monstera wykorzystuje korzenie powietrzne do pobierania wilgoci i składników pokarmowych, a także do wspinaczki po pniach drzew. Naszym większym domowym okazom możemy sprawić palik kokosowy, który będzie imitował naturalne środowisko. Początkowo należy przywiązać roślinę do palika, ale z czasem pędy przyczepią się palika właśnie za pomocą korzeni powietrznych. Te położone niżej możemy również przykryć ziemią. Korzenie powietrze pomogą nam również w rozmnażaniu, jeśli w przyszłości chcielibyśmy się z kimś podzielić naszym okazem lub zagęścić roślinę.
UWAGA: Monstera deliciosa to roślina trująca dla kota i psa – trzymajmy ją z dala od naszych pupili i małych dzieci.