Niestety nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla naszych zwierzaków, zwłaszcza tych wyjątkowo ciekawskich, skocznych i lubujących się we wspinaczkach po meblach. Na szczęście istnieje cały wachlarz roślin, które są nietoksyczne i bezpieczne dla psa i kota. Nawet jeśli naszemu pupilowi zdarzy się skubnąć kawałek listka. W dzisiejszym filmiku Ania opowie o zagrożeniach związanych z roślinami zawierającymi toksyczne substancje i powie na które gatunki należy najbardziej uważać. Zobaczycie oczywiście też sporo przykładów roślin idealnych dla posiadaczy zwierząt i rodziców małych dzieci. Zapewniamy, że jest z czego wybierać!
Rośliny bezpieczne dla kota (i psa)
- Większość paproci (wszystkie Asplenium, Phlebodium, Platycerium, Microsorum, Humata)
- Peperomie
- Maranty, Ctenanthe i Calathee
- Fittonie
- Pachira
- Nolina
- Chamedora
- Areca
- Zielistka
- Rhipsalisy
- Oplątwy
- Cissusy
Wszystkie dostępne u nas rośliny bezpieczne dla zwierząt znajdziesz tutaj:
https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/przyjazne-dla-zwierzat/
Posiadacze zwierząt powinni się jednak szczególnie wystrzegać kilku odmian lub trzymać je w miejscu niedostępnym dla psa i kota. Rośliny wyjątkowo niebezpieczne po spożyciu to dieffenbachie, aglaonemy. Toksyczne są również inne popularne rośliny z rodziny araceae – monstery, filodendrony, alokazje.
Jak sprawdzić, które rośliny są bezpieczne dla zwierząt?
Wyszukujemy informacje na temat każdej rośliny dostępnej w Jungle Boogie. Sprawdzamy również, czy dana roślina jest bezpieczna dla zwierząt i zamieszczamy tę informację w opisie. Najwiarygodniejszym naszym zdaniem źródłem informacji na temat toksyczności roślin jest strona ASPCA.org. Pamiętajcie jednak, że zawsze lepiej sprawdzić w kilku źródłach i w razie czego trzymać rękę na pulsie. Dbajmy o zdrowie naszych zwierzaków!
Toksyczne substancje w roślinach i objawy zatrucia
Popularnymi w roślinach substancjami trującymi są szczawiany wapna, enzymy proteolityczne. Natomiast objawy jakie mogą świadczyć o zatruciu to między innymi:
- Podrażnienie jamy ustnej, pyszczka
- Ból i obrzęk okolic ust, pyska
- Nadmierne ślinienie się
- Nudności, wymioty
- Trudności w połykaniu
Jeśli zauważycie takie objawy u swojego pupila – koniecznie skontaktujcie się z weterynarzem. Również sam fakt spożycia przez zwierzę rośliny toksycznej, nawet jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Osoby o wrażliwej skórze mogą dostać również wysypki skórnej podczas przesadzania roślin. Jeśli jesteście takimi osobami – wszelkie zabiegi wykonywane na roślinach toksycznych wykonujcie w rękawiczkach.