Zamiokulkas (Zamioculcas) to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. Widujemy ją nie tylko w domach, ale ze względu na jej przystosowanie do słabych warunków świetlnych, również w biurach, galeriach handlowych i innych ciemniejszych miejscach. Jest to roślina bardzo prosta w uprawie, ale niestety łatwo ją przelać. Dlatego z filmu dowiecie się, jak pielęgnować Zamiokulkasa, aby rósł zdrowo. Możemy zdradzić, że na pewno warto go przesadzić – polecamy np. naszą mieszankę do kaktusów i sukulentów. Ciekawe jest również to, że mimo, że zamiokulkasy należą do rodziny obrazkowatych (Araceae) – mogą być rozmnażane nie tylko z bulwy czy łodygi, ale również z sadzonek liściowych! Chociaż pamiętajcie, że trzeba się wtedy w uzbroić w cierpliwość. W Jungle Boogie znajdziecie najpopularniejsze odmiany Zamiokulkasa: Zamioculcasa Zamiifolia, czyli Zamiokulkasa Zamiolistnego; odmianę Zenzi o grubych, beczułkowatych pędach; a także czarnego kruka, czyli Zamioculcasa Raven o bardzo ciemnych, prawie czarnych liściach.
Zamiokulkas zamiolistny pochodzi z rodziny obrazkowatych (Araceae), co oznacza, że jest spokrewniony np. z monsterami i filodendronami! Jednak zamiokulkasy to jedyni przedstawiciele tej rodziny, którzy mogą być rozmnażani z liścia(!), ale o tym później.
Zamiokulkas: spis treści
Zamiokulkas pielęgnacja i podlewanie
Zamioculcas występuje głównie we wschodniej Afryce; na zadrzewionych sawannach i w poszyciu lasów tropikalnych, m.in. w Kenii, Tanzanii, Zimbabwe. Po jego mięsistych liściach i grubych pędach widać, że jest to sukulent. Z tego względu musimy naprawdę oszczędnie i rzadko go podlewać! Dodatkowo pod ziemią znajdują się jego kłącza przypominające bulwy, które są podatne na gnicie, jeśli podłoże jest rozmoczone i długo przesycha. Podlewanie zamiokulkasa zależy od stanowiska, na którym go postawimy. Na bardzo jasnym parapecie, skąpany w słońcu, będzie potrzebował bardziej regularnego podlewania. Natomiast w ciemniejszym kącie – nie ma potrzeby sięgać po konewkę częściej niż raz w miesiącu. Podobno zamioculcas może wytrzymać bez wody nawet 4 miesiące, ale nie polecamy stosowania aż tak ekstremalnych rozwiązań.
Zamiokulkas przesadzanie – jaka ziemia
Podłoże musi być bardzo przepuszczalne – z domieszką piasku, perlitu, wermikulitu. idealnie się nada nasza mieszanka do kaktusów i sukulentów. Jak właściwie wszystkie sukulenty – zamiokulkasa polecamy przesadzić krótko po zakupie! Ciężkie, zbite podłoże produkcyjne może sprzyjać gniciu bulw i systemu korzeniowego.
Podłoże do kaktusów i sukulentów 1l
Ziemia do kaktusów i sukulentów, które dzięki odpowiednim proporcjom i składnikom szybko wysycha i imituje naturalne środowisko życia tych roślin. Kaktusy i sukulenty żyją w naturze na glebach bardzo suchych, piaszczystych i nieurodzajnych, na terenach o bardzo skąpych opadach deszczu.
Posadzenie kaktusów i sukulentów w podłożu uniwersalnym, nie przesychającym dostatecznie szybko, doprowadza do zagniwania ich systemu korzeniowego, który nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością wody w ziemi. Dlatego ważne jest, by po zakupie przesadzić je do podłoża dedykowanego sukulentom. Zawiera ono dużą domieszkę piasku, perlitu i nie jest bogate w próchnicę – bardziej więc odzwierciedla naturalne warunki bytowe kaktusów. Woda przelatuje przez takie podłoże i nie zalega długo przy korzeniach.
Mimo to, podlewanie powinno być skąpe i rzadkie, a nadmiar wody pozostały w podstawce po podlaniu, za każdym razem usunięty. Podłoże doskonale nada się do takich roślin jak: sansevieria, zamioculcas, ceropegia, kaktusy, starzec (senecio), aloes, eszeweria, grubosz (crassula), euphorbia (wilczomlecz)
pH 5,5-6,5
Skład: torf, perlit, piasek gruboziarnisty, lawa, keramzyt, kreda, nawóz
Pamiętajcie również o odpowiedniej temperaturze! Zamioculcas najchętniej by rósł w 30 stopniach Celsjusza, ale oczywiście standardowe temperatury pokojowe mu wystarczą. Jednak uważajmy na temperatury poniżej 18 stopni Celsjusza – zamiokulkas może wtedy przejść w stan spoczynku i zrzucić liście.
PS Mięsiste liście zamiokulkasa aż się proszą o regularnie mycie olejkiem neem w celu nabłyszczenia. Zajrzyj do naszego posta Czyścimy liście olejkiem neem, żeby dowiedzieć się jak to zrobić.
Przelany zamiokulkas – jak uratować?
Przelanie to właściwie jedyne, co może zabić naszego zamio. Poza tym – jest to bardzo witalna roślina i rzadko spotykamy na niej szkodniki. Jeśli widzimy, że nasz zamioculcas ma żółte liście (nie tylko te najstarsze, przy samej ziemi) – czym prędzej należy zajrzeć do systemu korzeniowego. Bardzo możliwe, że po wyjęciu rośliny z doniczki, naszym oczom ukażą się gnijące, miękkie i ciągnące korzenie. Wszystkie niezdrowe fragmenty korzeni należy w takim wypadku wyciąć czystymi, zdezynfekowanymi nożyczkami i pozostawić do obeschnięcia. Następnie sadzimy naszą roślinę do świeżej ziemi dla kaktusów i sukulentów i znacznie ograniczamy podlewanie. Pamiętajcie też, że świeża ziemia mocniej chłonie wodę, więc podlewamy wyjątkowo oszczędnie! Natomiast jeśli gnije również bulwa – ratunkiem może się tutaj okazać jedynie rozmnożenie zamiokulkasa.
Rozmnażanie
- Zamiokulkas to jedyna roślina z rodziny araceae, którą możemy rozmnożyć z liścia. Liście zamiokulkasa przy samej ziemi, które często po czasie zaczynają żółknąć – to są właśnie liście, z których ta roślina powstała! Możecie przeprowadzić takie rozmnażanie również w warunkach domowych, jednak należy się uzbroić w cierpliwość. Sadzonki liściowe umieszczamy w szklance z wodą tak, aby były bardzo delikatnie zanurzone w wodzie. Po jakimś czasie powinny wykształcić bulwy i korzenie.
- Na takiej samej zasadzie możemy rozmnożyć zamiokulkasa z łodygi – umieszczamy wtedy w wodzie łodygę.
- Najłatwiejszym sposobem rozmnażania zamioculcasa jest podział. Podczas przesadzania rozdzielamy bulwy i sadzimy w osobnych donicach.
Odmiany
Klasyczny zamiokulkas zamiolistny to oczywiście nie jedyna odmiana, która istnieje. My szczególną uwagę polecamy zwrócić również na
- Zamioculcas Zenzi – odmiana o gęsto ułożonych liściach i grubych, beczułkowatych pędach
- Zamioculcas Raven – jego młode liście wychodzą jasnozielone, ale z czasem nabierają bardzo ciemnej, prawie czarnej, barwy!
Czy zamiokulkas jest trujący dla kota?
Niestety tak – zamiokulkas, jak i inne rośliny obrazkowate, to rośliny trujące po spożycia. Z tego względu zamioculcas jest toksyczny dla kota i psa. Trzymajmy tę roślinę doniczkową w miejscu niedostępnym dla naszych zwierząt.